אתר פרשת השבוע עם תקצירים, דברי תורה, מאמרים, הפטרות, תפזורות, חידות ועוד המון דברים על כל פרשות השבוע וחגי ישראל! המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן להשתמש בתוכן למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com
מעונינים לקבל דבר תורה ישירות לנייד שלכם? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פרשת השבוע !

מרחק נגיעה - סקירת הספר

נעמי וולפסון וצופיה שקורי (אם ובת), בספרן "מרחק, נגיעה" מנסות להעביר לציבור הקוראות רעיונות מהותיים על חיי האישות בין בני הזוג בראייה היהודית. הספר מיועד לציבור הנשי, דבר הנובע בעליל כבר מכריכתו הוורודה, הבאה לסמן מעין תמרור אזהרה לגברים: "עצור - טריטוריה נשית לפניך".

כבר שם הספר מצביע על המתח בחיים האנטימיים היהודים הנע בין מגע קרוב לריחוק בחלקי החודש השונים. במהלך הספר, הסופרות נותנות את הדעת למושגים מהותיים של טומאה וטהרה, משמעות ימי הפסק זמן, הקדושה שבחיבור בין איש לאישה, וכן התיחסות מעשית ליחסי אישות בין הגבר לאישה, חשיבות רצונה של האישה ותענוגה ביחסי האישות ומה מותר ואסור על פי המקורות. בתוך כך, ובצורה עדינה ורגישה, הן נוגעות בסטיגמות ומיתוסים הקיימים בקרב הציבור החילוני לגבי מקומה של האישה ביהדות, מעמדה ובפרט מהות הנידה וגישת היהדות לאופן קיום יחסי אישות.


הסופרות לא מפחדות לדבר באופן גלוי על נושאים שבדרך כלל נמנעים מלהתיחס אליהם באופן מפורש, כגון מותר ואסור ביחסי אישות על פי המקורות. ואת החלק הזה של הספר הם פותחים כך: "בשונה מן התפישה המוטעית, הרווחת בקרב הציבור, שלפיה על פי תפישת היהדות כל המטרה של קיום יחסים היא הבאת ילדים לעולם, הדבקות בין איש לאשתו חשובה לא פחות והיא עומדת בפני עצמה. האדם קיבל שתי הנחיות שהיו קשורות בתחום האינטימי: "ויאמר להם אלוקים פרו ורבו ומלאו את הארץ" (בראשית א, כז) – האדם צווה להמשיך את שרשרת הדורות. האחרת: "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד" (בראשית ב, כד) – האיש והאישה צוו על ידי האלוקים ליצור דבקות בגוף ובנפש." וממשיכות ומפרטות על יחסים ובצורה מפורשת על המותר ואסור בהם.


ניכר מקריאת הספר שלסופרות הכרה עמוקה עם העולם החילוני ואינן עיוורות לבעיות וההתחבטויות שעומדות בפני כלה חילונית צעירה לפני חתונתה. הפרקים מלווים בסיפורים אישיים המקרבים את הנאמר למציאות היומיומית של חיינו ומתאים מאד לציבור הכלות לפני הנישואין ובמיוחד במגזר המסורתי והחילוני, בהם נתפס נושא הטהרה, הטבילה לפני החתונה, והמפגש ההכרחי עם "הרבנית" כנושא משפיל, מאיים, וזר.

הספר קל לקריאה וזורם עם נושאים מושכים ומעניינים. הוא אינו בא לפרט בפני הקוראת את ההלכות המעשיות של עשה ואל תעשה ביחס לתקופת הנידה אלא מנסה להעביר מסר על המהות של המרחק הנשמר בין בני הזוג בתקופה מסוימת במחזור ועל משמעותה של נגיעה נכונה ומתחשבת בזמן האחר בחודש, הן ביחס למצבה הנפשי וגם הגופני של האישה.

לקריאת הפרק הראשון מתוך הספר מרחקת נגיעה 

לספר להחזיר טהרה ליושנה - העוסק בנושאים אלו מזווית שונה לחלוטין

הספר מרחק, נגיעה
הספר מרחק, נגיעה
סוד האנטימיות - מבט יהודי
נעמי וולפסון וצופיה שקורי
הוצאת משכל ידיעות אחרונות
תשע"א 2011
156 עמודים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה