אתר פרשת השבוע עם תקצירים, דברי תורה, מאמרים, הפטרות, תפזורות, חידות ועוד המון דברים על כל פרשות השבוע וחגי ישראל! המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן להשתמש בתוכן למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com
מעונינים לקבל דבר תורה ישירות לנייד שלכם? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פרשת השבוע !

הרב סולובייצ'יק

הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק היה מהרבנים החשובים ביותר במאה העשרים לאחר מלחמת העולם השנייה. הרב היגר לארצות הברית (הרבה לפני המלחמה) לעיר בוסטון, יסד שם בית ספר ובהמשך דרכו התמנה לראש ישיבת יצחק אלחנן ולפרופסור בישיבה יוניברסיטי בניו-יורק. מספר ספרים יצאו על הרב לאחרונה ונסקור שנים מהם.

הספר הראשון "רב בעולם החדש" בהוצאת מאגנס, הינו אסופת מאמרים בעריכת אבינועם רוזנק ונפתלי רוטנברג המסכמת כנס בינלאומי שנערך במלואת 100 שנה להולדת הרב (2003) ועסק בכתבי הרב, בדעותיו ובהשפעתו על היהדות באמריקה ובעולם. נקודת הכנס נמצאת כחצי יובל לאחר ניסוח כתביו העיקריים של הרב (שנות השבעים). הספר מתחלק לשני חלקים והוא בנוי מבפנים החוצה, מתורתו וכתביו דרך השפעתו על סביבתו הקרובה ועד לדמותו הציבורית. החלק הראשון עוסק במחקרים על כתביו של הרב ובפרט מציג מחקרים בחיבור The Halakhic Mind (המתורגם ל"מחשב ההלכתי"). המשך החלק הראשון דן כבר בהשפעה של משנת הרב על סביבתו הקרובה וביחס לאירועים בזמנו. בפרט נציין את מאמר של ג'ייסון קלמן העוסק בדרכו של הרב בתיאלוגיה לאחר השואה, כפי שהיא באה לידי ביטוי בפרשנותו לספר איוב. בהמשך מופיעים מאמרים המנסים לדון בדרכו המיוחדת של הרב, כאיש המחויב לגמרי להלכה ולעומת זאת כפילוסוף מודרני. בקובץ מוצגים שני מאמרים המציעים דעות כמעט הפוכות בנושא (שלמה פיק מול אביעד הכהן) ומענין מאד להשוות שני מאמרים אלו בקריאה רצופה. חלקו השני של הספר כבר מרחיב את היריעה לדמותו של הרב ברקע היהדות האורתודוכסית בארצות הברית כולה כחברה של מהגרים, את השפעתו על חברה זו ואת עמידתו בין היהדות החרדית מחד והקונסרבטיבית מאידך. קובך המאמרים, כקובץ אקדמאי, אינו קל לקריאה, הוא מניח ידיעה מוקדמת אודות הרב, חיבוריו (בחלקו הראשון) או על התקופה ואישים נופסים ביהודת ארצות הברית (בחלקו השני). קריאתו מאתגרת במיוחד שגם חלק מהמאמרים בחלקם סותרים זה את זה ומציגים את אישיותו רבת הפנים.
את ריבוי הפנים והמימדים באישיות הרב מיטיבה לתאר טובה ליכטנשטיין, ביתו של הרב, במאמר המסכם את הקובץ כולו הנותנת זוית מאד אישית לדמותו והשפעתו. נסיים במעט מדבריה:
"רבים מאד הם המדברים בשם אבי, הרב: מה הרב סלובייצ'יק אמר, למה הוא באמת התכוון, מה הוא אמר להם בשיחה פרטית, ומה הוא היה אומר היום. לרוב הקולות האלו אינם מציגים אותו נאמנה. כל אחד מציג פן אחד של אבי, ומעטים הם המציגים אותו במורכבותו ובעמקותו. קשה מאד לשמוע איך מפרקים אותו לחלקים בלי להשאיר את המבנה המושלם של תורה ואמונה. אלו המזדהים עם הימין הדתי מתעלמים מהתחייבותו של אבי לעיסוק בעולם הזה מתוך בחירה, ואלו המזדהים עם השמאל הדתי אינם מבינים שהוא היה, בכל נפשו ובכל מאודו, איש ההלכה - עם התחייבות עמוקה לדקדוקו של יוד, לקיום מצוות בלתי מתפשר. ההתעלמות או חוסר ההבנה שאבי, הרב, היה איש ההלכה בכל רמ"ח אבריו, ושכל משנתו מושרשת ומבוססת על ההלכה, היא העיוות המעציב והמכאיב, ולפעמים אפילו המכעיס ביותר. יש הרבה אנשים המדברים בשמו של אבי, בין שלמדו אצלו ובין שלא, אבל מעטים הם תלמידיו במובן של ממשיכי דרכיו. אולי משנתו מורכבת מדי, תובענית מדי, שורשית מדי. אבי ידע שחלקים של המסר שלו נקלטו וחלקים לא..."
אכן קובץ זה, אם מפרקים אותו למאמריו עושה בדיוק את החלוקה לגורמים של הרב, המעיין צריך באחריותו הוא לקבץ את החלקים לידי שלם מורכב אחד.
רב בעולם החדש
רב בעולם החדש

רב בעולם החדש - עיונים בהשפעתו של הרב יוסף דוב סולובייצ`יק על תרבות, על חינוך ועל מחשבה יהודית
בעריכת אבינועם רוזנק ונפתלי רוטנברג
הוצאת מאגנס
556 עמודים
תשע"א 2011

על מנת ללמוד יותר על תורתו של הרב ראוי וכדאי לקרוא את כתביו עצמם. סדרת "מאוצר הרב" בהוצאת ידיעות אחרונות הוציאה כבר חמישה ספרים עם כתביו והרצאות של הרב שלא פורסמו ונשמרו בהקלטות ובכתבי יד בידי "עמותת תורת הרב". הספר "על התשועות" דן בחנוכה ובפורים, כל אחד בפני עצמו ובשניהם יחד. מאמרי הרב מרתקים ורלוונטיים גם לאחר ארבעים שנה. אין זה מפתיע מאחר וגם הבסיס למאמריו, מגילת אסתר וחנוכה רלוונטיים תמיד. הרב במאמריו נכנס לעומק הפסיכולוגי של האירועים ומוציא תובנות על נפש האדם. מהו ההבדל בין אדם רציונלי, ללא רציונלי לאי רציונלי ומי מיייצג כל אחד מהם במגילה? מדוע המגילה מאריכה בתיאורים של תקופתו של אחשוורוש. למה אירועי המגילה קרו דווקא בתקופתו של אחשוורוש? האם המגילה נקראת מתוך שמחה או מתוך צער? המאמרים קצרים, ברורים ובתרגום מצוין של אביגדור שנאן. בסיום קריאת כל מאמר הרגשתי הרגשה כפולה. הראשונה היא שלמדתי משהו חדש על מגילת אסתר והשניה היא שברצוני לקרוא שוב את אותו מאמר מאחר ובקריאה שניה ושלישת בודאי יתגלו נקודות והבנות נוספות בדרכו ובמשנתו של הרב. בסדרה יצאו ספרים נוספים: איש על העדה, אדם וביתו, זמן חירותינו ומן הסערה.
על התשועות
על התשועות
על התשועות - על פורים וחנוכה
הרב יוסף דב הלוי סולוביצ'יק
הוצאות ידיעות אחרונות
198 עמודים ועוד מפתחות
תשע"א 2011

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה