אתר פרשת השבוע עם תקצירים, דברי תורה, מאמרים, הפטרות, תפזורות, חידות ועוד המון דברים על כל פרשות השבוע וחגי ישראל! המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com
מעונינים לקבל דבר תורה ישירות לנייד שלכם? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פרשת השבוע !

דבר תורה לפרשת ניצבים

והפעם דברים אישיים של יואב לרגל שנה לדברי התורה הקצרים  ודבר תורה

שלום לכם אתם בכמה דקות על הפרשה והיום נדבר על פרשות ניצבים ופרשת וילך. לפני שנה בדיוק התחלתי להעביר פה בערוץ דברי תורה, דבר תורה הראשון שלי היה על פרשת וילך.

והיום אחרי שנה אני יכול להגיד לכם שאני מתרגש.

אני רוצה להודות לכם הצופים לא על כך שנתתם לי את המוטיבציה להמשיך, אלא על כך שרק בזכותכם גם אם היה לי קשה וגם אם היה לי לחוץ, אני ישבתי והתאמצתי כדי להכין דבר תורה.

אני רוצה להודות לאבא שלי שהוא מצלם איתי ועורך את הסרטונים איתי וזה אומר שהוא משקיע כל שבוע מזמנו הפרטי כדי לעזור לי וזה לא מובן מאליו. וגם אני רוצה להודות לו על כך ששימש כהשראה שלי בהכנת דברי התורה. כמו שהבטחתי היום יהיה אורח בתוכנית שיעביר את הדבר תורה במקומי  בסגנון אחר ומזווית קצת שונה.

שלום לכולם, ישר כוח גדול ליואב על שנה שלמה של הכנת דברי תורה.

פרשת ניצבים פותחת במילים: "אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם לִפְנֵי ה' אֱלֹקיכֶם...".

פרשת ניצבים נקראת תמיד לפני ראש השנה ויש לקרוא את המילה "היום" לא כמתייחסת לעבר בו משה רבנו דיבר, אלא להווה בו אנו נמצאים ונהיה בראש השנה בעוד כמה ימים.

את החוויה של כריתת הברית עם אלוקים עלינו להרגיש מדי יום ומדי שנה מחדש. גם אם אין אפשרות להרגיש כך מדי יום ויום, וזו יכולת השמורה למעטים, הרי שכמה פעמים בשנה, בתקופות החגים, אפשרי לחוות חוויות אלו.

גם שמיעת קול השופר, המצווה העיקרית של ראש השנה, מטרתה להזכיר לנו, ויותר מלהזכיר, לגרום לנו לחוות מחדש, את מעמד הר סיני.

בפרשת ניצבים הכול כבר נאמר. עשרות פסוקים עם המצוות ועם האזהרות כבר נאמרו וניתן רק לסכם. משה רבנו מסכם את כל נאומו הארוך כך: "לֹא בַשָּׁמַיִם הִיא... וְלֹא-מֵעֵבֶר לַיָּם". שמירת התורה והמצוות אינם עניין כה מסובך, אינם עניין המתאים לבודדים יחידי סגולה, אלא דבר האפשרי לכל איש.

הפרשה מדגישה שוב את אחד העקרונות החשובים ביהדות, עיקרון הבחירה החופשית. הכול כבר נאמר, אולם ההחלטה הסופית היא של האדם: "רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת-הַחַיִּים וְאֶת-הַטּוֹב וְאֶת-הַמָּוֶת וְאֶת-הָרָע". כל האפשרויות פתוחות. הדרכים הותוו, המשמעויות הוסברו ולאדם נותר רק לבחור.

יהי רצון שנבחר כולנו בטוב, שנה טובה ומבורכת לכולכם, נשתמע בשנה הבאה כאשר נתחיל, שוב, מבראשית.
לדף הראשי של פרשת ניצבים

תגובה 1:

  1. כל כך מעניין וממלא...יישר כח המשך במלאכת הקודש שהינך עושה

    השבמחק