אתר פרשת השבוע עם תקצירים, דברי תורה, מאמרים, הפטרות, תפזורות, חידות ועוד המון דברים על כל פרשות השבוע וחגי ישראל! המאמרים באתר מוגנים בזכויות יוצרים. ניתן לעשות שימוש למטרות פרטיות ולא מסחריות תוך קישור ומתן קרדיט לגדי איידלהייט. לפרטים נא לפנות לאימייל gadieide@yahoo.com
מעונינים לקבל דבר תורה ישירות לנייד שלכם? הצטרפו לערוץ הטלגרם של פרשת השבוע !

ואת אשר איננו

מאמר מאת יואב לכבוד בר המצווה של אחיו, ישי.

בפרשת נצבים אלוקים כורת ברית עם עם ישראל, הברית אומרת שאלוקים יהיה האלוקים של עם ישראל ועם ישראל יהיה לו לעם, ויעשה את כל מה שכרוך בכך, לשמור מצוות לעבוד את ה', ובתכלס פשוט להיות יהודי.


במהלך הברית ה' אומר לבני ישראל את הדבר הבא: " וְלֹא אִתְּכֶם לְבַדְּכֶם אָנֹכִי כֹּרֵת אֶת-הַבְּרִית הַזֹּאת וְאֶת-הָאָלָה הַזֹּאת, כִּי אֶת-אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם לִפְנֵי יְהוָֹה אֱלֹהֵינוּ וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה עִמָּנוּ הַיּוֹם"

המילים "אשר איננו פה עמנו היום" ברור שלא מדובר במישהו מעם ישראל שחי אז ולא היה פשוט במעמד, כי בתחילת הפרשה כתוב שמשה כינס את כל עם ישראל, גם ברור שלא מדובר על האנשים שמתו במדבר שהרי הם כבר כרתו ברית עם ה' בהר סיני, וגם הם כבר מתים, אין כבר שום משמעות לברית שלהם, ולכן חייב להיות שהפסוק מדבר על הדורות העתידיים.

וכך גם רש"י אומר: " ואת אשר איננו פה - ואף עם דורות העתידים להיות, כלומר, הפסוק בעצם מדבר עלינו, אלוקים לא רק כרת עם אבותינו ברית, אלא גם איתנו.

ועכשיו מגיעה השאלה המתבקשת, איך יכול להיות שמישהו כרת בשמי את הברית? להיות יהודי זוהי מחויבות לא פשוטה ואף קשה, ובכל זאת כרתו איתנו את הברית למרות שלא היינו שם בכלל, איך זה הגיוני?!

איך מישהו יכול לכרות בשמי ובעצם גם בשם כולכם שאלוקים יהיה האלוקים שלי ואנחנו נהיה העם שלו? אולי אני לא רוצה להיות יהודי בכלל?! מה יוצא לי מלהיות יהודי? למה להיות יהודי?!

זוהי שאלה בסיסית ומאוד חשובה איך משהו שאבות אבותינו כרתו לפני אלפי שנים נכון לגבי? הרי אני לא הסכמתי!

רבי יצחק עארמה בספרו עקדת יצחק מתייחס לשאלה זאת ומביא את המדרש תנחומא: "לפי שהנשמות היו שם ועדיין גוף לא נברא" לפי המדרש, אנחנו כן היינו בברית אבל לא באופן פיזי, כלומר הנשמה שלנו הייתה שם והיא כן הסכימה לברית."

אבל בשביל רבי יצחק זה לא מספיק הוא אומר שנכון שהנשמות שלנו היו שם, אבל הנשמה שלנו זה לא כל מה שמרכיב את הגוף שלנו, הנשמה אולי הסכימה לברית מכיוון שהיא מושג רוחני והגיוני שהיא תרצה להיות הכי קרובה לה', אבל אנחנו בני אדם ואנחנו מורכבים גם מנשמה וגם מגוף, ואם הם מופרדים זה מזה , זה לא נחשב בכלל שאנחנו בני אדם, לגוף שלנו יש רצונות משלו, כמו לאכול לשתות ולא להיות מחויב לשום דבר, ושניהם חלק מהיותנו בני אדם ולכן לא הגיוני לומר שבגלל שהנשמה שלנו הייתה שם שיש לה רצונות משלה, אז הגוף גם מחויב לזה, אם היו שואלים אותנו היום, כשאנו מבינים את המחויבות, לא בטוח שהתשובה הייתה אותו הדבר.

האבן עזרא מנסה להסביר ואומר, שהמחויבות להיות יהודי היא עם תנאי, והתנאי הזה הוא לרשת את ארץ ישראל, ולכן כאשר אלוקים אומר את אשר איננו פה עמנו היום, הוא מתכוון, שהם לא פה עמנו ולכן תודיעו לבנים שלכם, "שֶׁמַּתְּנַת הָאָרֶץ וְזוּלָתָהּ הָיְתָה לָכֶם עַל תְּנַאי קִיּוּם הַבְּרִית, וּבְאותו הַתְּנַאי בְּעַצְמו יִירְשׁוּ מִכֶּם" כלומר חלק מהברית אומרת שהתגמול לכך שתהיה יהודי הוא שאתה זכאי לרשת את הארץ.

הבעיה עם התירוץ, שלהיות יהודי זה לא על תנאי, אי אפשר להגיד אני מוותר על ארץ ישראל, ולכן אני כבר לא יהודי.

בואו נחזור לרבי יצחק ערמאה, רבי יצחק ערמאה מנסה ליישב את הקושיה, וכדי להסביר לנו את התירוץ יותר טוב, הוא מביא משל.

היה היה פעם בחור פקח ועני שהיה מקורב למלך, המלך שם לב שהבחור מאוד חכם ולכן החליט להרים אותו מעל כל השרים ולתת לו תפקידים רבים, השרים האחרים בממלכה קינאו בו ולכן הם שנאו אותו ורצו להרוג אותו, לבחור לא היה ברירה והוא ברח לארמון המלך שמה המלך הגן עליו, הבחור המשיך להצליח בעבודתו והמלך ראה שכל השרים רוצים להרוג אותו, ולכן החליט המלך לקחת את הבחור ולהציע לו הצעה, המלך הציע לבחור "אני אגן עליך כל הזמן אתן לך הרבה כסף עושר וכבוד, ארומם אותך ואתן לך תפקידים עוד יותר חשובים בממלכה, בתנאי שאתה ובניך אחריך ישרתו את הממלכה עד סוף ימיהם ובתמורה אני אדאג להם לכל צרכיהם.

מה שמח הבחור כששמע את ההצעה הרי זה היה כל חפצו, עבר שנים ושנים והעסקה השתמרה, עד שבאו נינים וחימשים של הבחור, הם כבר מאסו מלשרת את המלך וכל מה שהם רצו לנוח ולחיות חיים לעצמם, הם כעסו על אביהם הראשון , זה שעשה את העסקה ושאלו את עצמם מי בכלל נתן לו רשות להחליט בשבילנו מה נעשה, אנחנו רוצים להשתחרר מהשבועה שהוא נשבע, המלך שמע זאת ואמר להם אחלה אין בעיה, אבל גם לי יש כמה דברים להשתחרר מהם, המלך לקח את רכושם, שהרי שלו היה ,והפקיר אותם ביד בניהם של השרים ששנאו כל כך את אביהם, בניהם של השרים קמו והרגו אותם עד שלא נשאר אחד מבניו של הבחור הראשון.

רבי יצחק ערמאה מסביר שאם הם היו יודעים מה היה קורה אם הם היו מפירים את הברית הם לא היו עושים זאת מכיוון שהם מפסידים הרבה יותר ממה שהם חשבו שהם יכולים להרוויח.

אף אחד מהצדדים אינו מעוניין להפר את הברית מכיוון שכל אחד מפסיד מהברית הרבה יותר ממה שהיה מרוויח אילו היה מפר אותה, ולכן אפילו לא עולה על דעת אף אחד להפר את הברית, למרות שהוא יכול לעשות זאת, כי ההפסד יהיה גדול מדי.

יכול להיות שמישהו יחליט להפר את הברית אבל זה יהיה נדיר יחסית, ואם הוא באמת יבין מה הוא הולך להפסיד הוא בחיים לא היה עושה זאת.

לפי רבי יצחק לא בטוח שאלוקים באמת כרת איתנו ברית אבל הברית שהוא כרת עם אבותינו, כל כך טובה לנו שברור שגם אנחנו נמשיך אותה ולכן זה נקרא כאילו אנחנו כרתנו אותה.

הרב יונתן זקס נותן תשובה אחרת לפי דעתו , התשובה נמצאת בהמשך הפרשה , "הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה אַתָּה וְזַרְעֶךָ"

היהדות נותנת לנו לבחור אנחנו יכולים לבחור מי נהיה כמה גדולים נהיה, אנחנו לא מחויבים להיות צדיקים או רשעים, אנחנו יכולים לבחור מה להיות.

בניגוד לדתות אחרות ולאמונות אחרות גורלנו אינו נקבע מראש, דוגמה לכך היא הפילוסופיה היוונית הדטרמינסית שבאה לידי ביטוי במחזות כמו אדיפוס המלך או כמו הרבה תוכניות טלוויזיה או סרט שמדברים על מסע בזמן, בהן הגיבור עושה הכל על מנת לברוח מגורלו ומגלה שכל מהלך שהוא עושה רק מקרב אותו לאותו גורל שנקבע מראש בידי האלים ואינו ניתן לשינוי, היהדות פוסלת גישה זו.

בידינו הכוח להחליט מה נעשה, האם נתפלל שלוש תפילות ביום? האם תשמור שבת? האם אתה יכול לרסן את היצר שלך?

היהדות לוקחת את הבחירה ושמה אותה במרכז החיים שלך, אתה בוחר האם לשלוט בעצמך, האם ללכת אחר הזרם כי ככה כולם עושים.

האם לעשות את מה שקל את מה שנוח את מה שכיף אבל לא בהכרח טוב?

היהדות כל הזמן מאמנת את השריר של הבחירה, היהדות אומרת לבחור בחיים, דווקא בחיים שעל פני האדמה, לעומת דתות אחרות כמו הנצרות למשל, שכל ענין החיים פה הם ההנאה שבעולם הבא, היהדות כן אומרת לחיות את החיים ולבחור, היהדות פירושה, כך אומר הרב זקס, לבחור את הבחירות הנכונות ולמצוא את אלוקים בחיים, על האדמה.

אני מוסיף על דבריו של הרב זקס, ואומר שהברית שאבותינו כרתו נתנה לנו את הזכות והחובה לבחור, האם להיות יהודים ולמצוא את הקשר שלנו עם אלוקים בעולם הזה או לבחור אחרת, ואז גם מהר מאוד נמצא את המוות לאו דווקא באופן פיזי.

ישי אתה השבוע נכנסת לגיל מצוות, כמו כל הדבר תורה לא בחרת להיוולד ובטח שלא בחרת להיות יהודי וגם לא בחרת להגיע לגיל 13, אבל מעכשיו אתה כן יכול לבחור אתה יכול להחליט האם אתה תעמוד במחויבות של היהדות או לא.

אני מאחל לך שתמיד ובכל התחומים תיקח את הבחירה הנכונה ותעלה מעלה מעלה.

זריחה
זריחה


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה